DKIM (DomainKeys Identified Mail) Nedir?

DomainKeys Identified Mail (DKIM) standardı da SPF ile aynı nedenle oluşturulmuştur : Başkalarının, sizin adreslerinizi kullanarak mail atmasını engellemek. DKIM konfigürasyonu yapılmış sunucu gönderilen her mailin başlık verilerine özel bir imza ekler. Alıcı sunucu da, DNS kaydındaki DKIM kaydı ile aldığı mail başlığındaki imzayı kontrol ederek sizin siz olduğunuzu doğrular. 

DKIM Nasıl Çalışır?

Aslında DKIM sisteminde basitçe bir gizli anahtar (Private Key), bir de açık anahtar (Public Key) açık anahtar bulunur. Mail sunucunuz kullanmakta olduğunuz alan adını Private Key ile şifreler ve mailin başlık verilerine ekler. Şifrelenmiş metin sadece Public Key ile eski haline döndürülebilmektedir. Public Key'i de DNS kaydına belli bir formatta ekleriz. Gönderdiğiniz maili karşılayan sunucu, mail başlığındaki şifrelenmiş metni alır, DNS kaydında bildirdiğiniz Public Key ile açar. Çözülen metindeki alan adı ile gönderen mail adresinin alan adı aynı ise bu mail başarıyla imzalanmış ve doğrulanmış sayılır. 

Hem SPF hem de DKIM yöntemlerini kullanarak mail adresinizi ve göndericiyi doğrulamak, spam'a düşmenizi büyük ölçüde engelleyecektir. G Suite (Google Apps) ya da Yandex Kurumsal kullanıyor ve DNS lerinizi de bu servislere bağladıysanız bu ayarlamaları sizin için otomatik yapacaklardır.