Numara taşınabilirliğinin yaygınlaşması ile birlikte yıllardır aynı GSM operatöründen hizmet alan tüketici, istediği operatöre geçme imkanı buldu. Önceden sadece alan koduna bakarak hangi operatörü aradığınızı anlarken şimdi böyle bir şansımız yok. Geleneksel tarifelerde operatör içinde arama nispeten uygunken, farklı bir operatör aradığımızda yüklü faturalarla karşılaşmamız olası. 

Cep telefonumuzu kullanırken aradığımız numaraların operatörünü bilmesek de bizi uyarabilecek bazı araçlar da yok değil. Buradaki ilk yardımcımız sesli uyarılar. Bir numarayı aradığımızda eğer o numara taşınmış ise ve bizim kullandığımızdan farklı bir operatör tarafından servis alıyorsa karşıdaki telefon aranmadan önce size bir uyarı sinyali veriliyor. Eğer taşınan numara sizinle aynı operatörden hizmet alıyorsa bu sinyali duymuyorsunuz. Yani bu sinyali duymuşsanız aradığınız numara taşınmış ve sizden farklı bir operatörden hizmet almakta olduğu anlamına geliyor.

Birden fazla hat kullananlar için bu bilgi yeterli olmayabilir. Eğer aradığımız kişinin gerçekte hangi operatörden hizmet aldığını da öğrenmek istiyorsak, o zaman Numara Taşınabilirliği Bilgi Sistemi bize yardımcı oluyor. Bu hizmete şu an e-devlet kapısı üzerinden ulaşmak mümkün. https://www.turkiye.gov.tr/btk-numara-tasima adresi ile ulaşılabilen servis yardımı ile istediğiniz bir numaranın taşınıp taşınmadığını ve hangi operatörden hizmet aldığını kolayca öğrenmek mümkün.

Eğer ben bunlarla uğraşamam diyorsanız, sizin için en uygun yöntem ise, operatörünüzdeki "Her Yöne" tarifelerden birisini seçip kullanmak olacaktır.