Olan oldu. Şimdi ne yapacağız?

Sonuç olarak malum mesaj geldi. Şimdi ne yapacağız, ondan bahsedelim.

Önce Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'nde IMEI numaramızı sorgulayarak uyarının gerçek olup olmadığını birkez daha teyit etmeliyiz. Bu amaçla hazırlanan sitenin adresi https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama . Bu adrese IMEI numaramızı ve güvenlik karakterlerini girip sorguladığımızda cihazın açıklamasını görüntüleyebiliriz.

Eğer elinizde fatura yada garanti belgesi varsa işiniz kolay. Ama eğer yoksa hangi distribütörden alınmış ise orası ile irtibata geçmelisiniz. Eğer onu da bilmiyorsanız cep telefonu üreticisinin Türkiye merkezini arayıp, IMEI numaranızı verdiğinizde size hangi dağıtıcıdan alındığı bilgisini veriyorlar.

Daha sonra distribütörlerin bu konuyla ilgilenen çalışanına ulaşmanız gerek. Pek çok durumda bu iletişim bilgisini de üreticinin Türkiye merkezinden öğrenmeniz mümkün, ama internetten bulmak da sorun olmuyor. Durumu yetkili kişiye ilettiğinizde sizden isteyecekleri bir fax olacaktır. Bu fax üç aşağı beş yukarı durumu anlatan bir dilekçeye ek olarak kimlik fotokopisi, IMEI numarası, cep telefonunun marka ve modeline ilaveten bu cihazı hangi numara ile kullanacağınız bilgisini içermelidir.

Bu bilgileri ilettiğinizde birkaç gün içerisinde cihazınız sadece belirttiğiniz numara ile kullanılabilecek şekilde işaretleniyor ve başka bir numara ile kullanmak mümkün olmuyor. Evet,doğru! Artık telefonunuz sadece tek bir telefon hattı ile çalışabiliyor. Yani bu kontrol sistemi sayesinde birilerinin işlediği suç karşısında cezalandırılan siz oluyorsunuz. Eğer telefon numaranız değişecekse, tekrar bir fax ile güncelleme talebinde bulunmanız gerekiyor.

Şunu belirtmek gerekir ki, eğer telefonunuz garanti kapsamında ise, bu durum ürünü ayıplı hale getirdiğinden ve tamiri mümkün olmadığından dolayı bu ürünün değişimini talep etme hakkınız var. Ama aksi durumda pek şansınız yok. Araştırmalarda öğrendiğim bir diğer alternatif ise, sizin de aynı yöntemi kullanmanız. Yani eskiden kullandığınız ama artık çok eski ya da bozuk olmasından dolayı kullanamadığınız ve IMEI numarası temiz kalmış bir telefonunuz varsa, onun numarasını klonlanmış telefonunuza çakarak kullanmaya devam etmeniz. Bu yöntem tabii ki önerdiğimiz ve yasal bir yöntem olmaktan uzak. Ama bu şartlar altında sözkonusu yöntemi kullananların çok da haksız olduğunu söyleyemem. Çünkü pek çoğumuz aynı telefonda birden fazla hattı kullanma ihtiyacını zaman zaman hissediyoruz. Açıkçası ücretini ödeyip kanuni yollardan aldığımız cihazlara bu şekilde bir limit konmasının, masum tüketiciyi cezalandırmak olduğunu düşünüyorum.